Grand Prix
» Stilling
» Program
» GP Galleri
Klubber
Holsted
Stal Gorzów
Lejonen
Løbsinfo
Seneste løb:
06. september: Lubos Tomicek Memorial: Nicki nr. 2, 13 points
Kommende løb:
07. september Dansk Metal League: Holsted-Outrup

Download 2010 Calendar

Ønskefonden

Nicki og JN Meat donerede kvart million

 

31-01-2010
Del Abonner på RSS-feed fra Nicki
 
Nicki og hans team vandt lørdagens gokart race mod andre danske idrætspersonligheder til fordel for den store Danmarksindsamling. 

Nicki kørte sammen med direktøren, samt to ansatte, fra kødfirmaet JN Meat, der har hovedsæde i Slagelse. De havde forinden på websitet Lauritz.com vundet en auktion om at blive Nickis medkørere. 

Tilsammen indkørte Nicki og teamet 114.410 kroner til Danmarksindsamlingen, men direktøren fra JN Meat valgte meget flot at fordoble beløbet, så Nicki i alt kunne aflevere 228.820 kroner, da han blev præsenteret i Tivolis koncertsal.

-Det var en meget sjov oplevelse og at vi samtidig kunne aflevere så mange penge til et godt formål gjorde selvfølgelig kun tingene endnu bedre, siger Nicki, som på forhånd havde gjort det klart for teamet, at de kørte for at vinde.

-Vi var enige om, at vi ligeså godt kunne køre for at vinde. Derfor gik vi også alvorligt til sagen og lagde en strategi for løbet, som vi overholdt hele vejen igennem. Jeg har godt lagt mærke til, at Jason Watt, som kommenterede løbet, med et glimt i øjet, har lagt en besked ind på min facebook om, at jeg "kørte som et svin", men det tager vi med, siger Nicki, som samtidig var uhyre tæt på at sætte den hurtigste tid. Nicki blev kun overgået med få hundrededele af racerkørere Kevin Magnussen, som de forskellige team kunne indsætte som joker undervejs i løbet.
Shop
 
Website: Grafisk Trykcenter / Powered by: Dynamicweb / Hosted by: Hostnordic